Żylaki – kiedy konieczna jest operacja?

żylaki kończyn dolnychŻylaki są problemem dotyczącym coraz szerszego grona osób. Na ich powstawanie wpływa przede wszystkim zastój żylny, którego występowanie jest najczęstsze podczas długiego stania – na przykład w pracy, a także zwiększone ciśnienie w żyłach występujące w sytuacjach, w których odpływ krwi z żył jest utrudniony (ciąża, wytężony wysiłek fizyczny, zaparcia). Duży wpływ na powstawanie żylaków ma również siedzący tryb życia (praca biurowa, czy też za kasą w markecie).
Pewien wpływ na występowanie problemu żylaków mają również predyspozycje genetyczne

Leczymy żylaki

Mimo powszechnych skojarzeń z operacyjną metodą leczenia żylaków, mamy możliwość również nieinwazyjnego pozbycia się tych niechcianych zmian naczyniowych. W tym przypadku ważna jest szybkość działania, ponieważ wcześnie leczone żylaki można usunąć na wiele metod, podczas gdy mocno rozwinięte już praktycznie jedynie metodą operacyjną.

W przypadku drobnych żylaków, które najczęściej dają o sobie znać w postaci uczucia „ciężkich nóg”, a czasem również odczuwalnym bólem emanującym z powiększonych naczynek żylnych lekarz może zadecydować o kilku metodach leczenia żylaków. Pierwszą metodą jest leczenie zachowawcze, polegające na unoszeniu nóg do góry gdy to tylko możliwe, noszeniu uciskowych pończoch czy opasek. Drugą metodą jest leczenie za pomocą farmakoterapii, czyli odpowiednio dobranych leków. Taka terapia farmakologiczna ma na celu uszczelnienie naczyń krwionośnych.

W przypadku gdy dwie powyższe metody nie mają zastosowania, lub ich wprowadzenie nie powoduje wyraźnej poprawy, dochodzimy do momentu w którym lekarz może zadecydować o terapii zabiegowej żylaków.

Jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia żylaków jest skleroterapia, czyli nastrzykiwanie. Zabieg polega na wprowadzeniu za pomocą igły specjalnie przygotowanego preparatu do zmienionej chorobowo żyły. Preparat ten wywołuje lokalny stan zapalny ścianek żyły, a w jego miejscu powstaje skrzeplina, zamykająca w efekcie światło żyły. W dłuższym okresie czasu powoduje to zaniknięcie żylaka związane ze spadkiem ciśnienia krwi w naczyniu.

Skleroterapię stosuje się w leczeniu małych naczyń krwionośnych. W przypadku większych żył i mocno rozwiniętych żylaków stosuje się czasem zabiegi skleroterapii piankowej Tessariego. Zabiegi te wykonywane są pod bieżącą kontrolą USG.

A może laserem?

W ostatnim czasie notuje się wzrost popularności laserowej metody usuwania żylaków. Laserowe usuwanie żylaków jest to zabieg operacyjny, którego inwazyjność – w stosunku do „zwykłej” operacji – jest znikoma. Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa stosunkowo krótko. Po zabiegu pacjent nie wymaga hospitalizacji, i nie ma przeciwwskazań aby osoba, której usuwano laserem żylaki chodziła już w kilka chwil po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*