suplementy diety

Suplementy diety w medycynie

Medycyna jest dziś rozwiniętą dziedziną wiedzy, co powoduje, że zawsze możemy w jej obrębie odnaleźć adekwatną pomoc. Obecnie głośno na rynku jest o suplementach diety, które mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. A jak na ten temat wypowiada się medycyna? Czy suplementy diety pozytywnie wpływają na nasz organizm? Czy warto je przyjmować?

Czy suplementy diety mogą być szkodliwe?

Medycyna nie zawsze wypowiada się pozytywnie na temat istniejących dziś na rynku suplementów diety. Przeciwnie, bardzo często neguje ich pozytywne działanie i udowadnia, że nie zawsze pozytywnie wpływają na stan naszego organizmu. Medycyna w wielu przypadkach stosowania suplementów diety, dowodzi, że w wyniku ich przyjmowania przez długi czas dochodzi do toksemii organizmu, czyli jego zatrucia nadmiarem przyjmowania sztucznych substancji. Jednakże czy tak jest zawsze? Odpowiedz na to pytanie nie do końca pozostaje znana, ponieważ suplementy diety także pozytywnie wpływają na nasz organizm, samopoczucie, a także poprawiają wiele funkcji naszego organizmu. Oczywiście, zasada jest prosta. Suplementy diety wpływają pozytywnie na nasze ciało wówczas, gdy są właściwie dobrane do potrzeb, jakie ma nasz organizm. Dodatkowo należy przyjmować je zawsze w odpowiednich dawkach, w takich, jakie podane są na ulotce, czy też zgodnie z zaleceniami lekarza.

Witamina C – nie zawsze zdrowa

Suplementem diety jest bez wątpienia znana nam wszystkim i często stosowana witamina C. Oczywiście wpływa ona pozytywnie na nasz organizm, chroni go przez chorobami, wzmacnia odporność. Okazuje się jednakże, że witamina C przyjmowana w bardzo dużych ilościach może wpłynąć na stężenie tłuszczu we krwi, a tym samym zagęszcza ją i utrudnia przepływ. Warto racjonalnie stosować ową witaminę. Przyjmować ją codziennie, lecz jedynie w niewielkiej ilości.

Wolne rodniki tlenowe

Niemalże wszystkie suplementy diety zawierają w swoim składzie wolne rodniki tlenowe. Jeżeli wymkną się one spod naszej kontroli mogą uszkodzić szereg narządów w organizmie, a tym samym przyczynić się do powstania szkód. Warto mieć na uwadze, że zbyt duże ilości wolnych rodników tlenowych wymuszają przyśpieszoną regenerację komórek, działają na zdrowe komórki i uszkadzają je. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia łańcucha DNA komórki, a tym samym do jej degeneracji, jaka to znana jest także, jako mutacja.

Bądźmy, więc ostrożni stosując suplementy diety, ponieważ zamiast pomóc możemy sobie zaszkodzić. Wybierając suplementy dla siebie poradźmy się lekarza, aby mieć pewność, że nasz wybór jest idealny. Suplementy diety przyjmowane właściwie pozytywnie wpływają, bowiem na nasze ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*