science okladka

Sukces szwajcarskich naukowców

Eksperci z Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego przywrócili władzę nad kończynami niepełnosprawnym szczurom laboratoryjnym. Naukowcy w artykule publikowanym w tygodniku „Science” napisali, że rezultaty prowadzonych badań dają nadzieję na minimalizowanie skutków uszkodzeń kręgosłupa u ludzi. Szczury, które zostały poddane badaniu miały kręgosłup uszkodzony w stopniu znacznym i nie były w stanie przemieszczać się o własnych siłach. Na dzień dzisiejszy tego typu urazy traktowane są jako nieuleczalne.

Szwajcarscy naukowcy pobudzili do działania komórki nerwowe sparaliżowanych zwierząt przy zastosowaniu specjalnych substancji chemicznych. Dodatkowo pobudzali je także impulsami elektrycznymi.

Gregoire Courtine, ekspert ze Instytutu Technologicznego powiedział o badaniach::

– To sytuacja taka, jaką mamy z popsutym samochodem, który aby jechać potrzebuje paliwa, pedału gazu i kierownicy. My w naszym zakresie zapewniliśmy wymagane paliwo oraz wytworzyliśmy jakby elektryczną protezę pedału gazu. Całość instalacji przenieśliśmy na kręgosłup

Zwierzętom założono specjalnie stworzone kamizelki podtrzymujące kończyny i po tygodniu terapii szczury z badanej grupy ponownie zaczęły chodzić. Niektóre z nich poruszały się mechanicznie i nie odzyskały swobodnej kontroli nad ruchami ciała. Inne, zapewne dzięki większej sile woli w stopniu zadowalającym kontrolowały proces chodzenia, poruszały się zgodnie ze swoimi potrzebami – do wody i pożywienia. Część z badanych szczurów była nawet w stanie chodzić po schodkach i pokonywać małe przeszkody.

Naukowcy zapewniają iż zaprezentowany przez nich model to jedynie prototyp całej protezy, która w niedalekiej przyszłości może ludziom sparaliżowanym przywrócić władzę w sparaliżowanych kończynach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*