Strona internetowa dla lekarza – czy warto?

W obecnych czasach wiele branż nie może już normalnie funkcjonować bez wsparcia ze strony internetu. Jak to jest w przypadku branży medycznej i lekarskiej? Czy strona internetowa i promocja w internecie faktycznie przekłada się na wzrost ilości pacjentów w gabinetach medycznych, oraz – czy koniec końców – taki wydatek na promocję w internecie się zwróci? Na te pytania odpowie w tym artykule Dorian Rochowski, właściciel firmy RI OMEGA specjalizującej się w tworzeniu stron internetowych i kampaniach promocyjnych w internecie.

Strona internetowa dla lekarza – kiedy naprawdę pomoże?

Posiadanie własnej strony internetowej przez lekarza jest uzasadnione w sytuacji, gdy prowadzi on swoją prywatną praktykę lekarską i chce zwiększyć swój udział w lokalnym (lub w niektórych przypadkach – krajowym) rynku medycznym. W pierwszej kolejności powinni się tym tematem zainteresować lekarze prowadzący swoje gabinety w dużych i średnich miastach, w których jest duża konkurencja, ale też jest zapotrzebowanie na świadczone usługi. Ważna tu jest też specjalizacja, ponieważ niektóre specjalności z zasady nie są wyszukiwane przez użytkowników internetu i korzystają z usług tych specjalistów głównie w szpitalach posiadających kontrakt z NFZ i przy okazji wykonywania innych zabiegów. Taką specjalizacja jest np. anestezjolog, który w hasłach lokalnych nawet w dużych miastach nie generuje dużej ilości zapytań (w Warszawie w skali miesiąca wyszukiwany jest zaledwie 200 razy, a w takich na przykład Katowicach – poniżej 20).

W przypadku lekarzy popularnych specjalizacji – dentystów, chirurgów, okulistów, ortopedów – nawet w małych miastach (poniżej 50 tyś mieszkańców) ilość wyszukiwań pozwala mieć nadzieję na dobry efekt stworzenia strony.

Jak stworzyć DOBRĄ stronę gabinetu lekarskiego?

Niewątpliwie pierwszą rzeczą, na którą potencjalny pacjent zwróci uwagę wchodząc na stronę internetową gabinetu będzie szata graficzna, która powinna być dobrze dopasowana do specyfiki gabinetu. Nie ma określonego standardu graficznego dla stron medycznych, jednakże strony należy tworzyć w stonowanych, nieagresywnych barwach przy zachowaniu maksymalnej czytelności przekazywanych informacji.

Sama grafika jednak pacjenta nam na stronę nie ściągnie, ani też nie zachęci do skorzystania z usług naszego gabinetu. Kluczowa dla dobrej strony internetowej jest treść, i zarówno tu chodzi o zawartość merytoryczną serwisu, jak i jego optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki dobrze zoptymalizowanej witrynie nasza strona będzie wyżej w wynikach wyszukiwania, i będzie pojawiała się w szerszym zakresie słów kluczowych. Należy unikać jak ognia krótkich, dwu-trzy zdaniowych opisów działalności. Idealna sytuacja to taka, w której każda z podstron zawiera minimum 800 znaków treści.

Reklama w internecie

Kolejnym, niepomijalnym etapem jest reklama w internecie. O ile skuteczność profili Facebookowych w przypadku stron medycznych jest dosyć dyskusyjna, o tyle bardzo dobre wyniki uzyskujemy dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu, połączonemu czasem z reklamami Google Adwords. Szerzej o tym zagadnieniu możemy przeczytać w artykule na stronie RI OMEGA.

Budżet miesięczny, który należy przeznaczyć na reklamę aby była efektywna jest zależny od specjalizacji, ilości konkurencji i regionu działania, ale można przyjąć że w przypadku miast do 200 tysięcy mieszkańców na pozycjonowanie i reklamę lokalną pod większością specjalności powinna wystarczyć kwota około 100-150 zł netto miesięcznie. Nie należy jednakże traktować tej kwoty „sztywno”, ponieważ są miasta i specjalizacje, które wymagają nakładów wielokrotnie mniejszych – czasem nawet w kwocie 200-300 zł rocznie.

Na tym etapie ważna jest przede wszystkim uczciwość osoby prowadzącej działania marketingowe w internecie. Część agencji SEM proponuje pozycjonowanie pod wybranymi hasłami kluczowymi – najczęściej tymi, które są wygodne dla Agencji ze względu na łatwość uzyskania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Efekty takiego pozycjonowania nie dają zwiększonego ruchu w witrynie, dlatego ważna jest bieżąca kontrola ilości odwiedzin i efektywności kampanii za pomocą udostępnionych statystyk.

O autorze

Autor artykułu jest informatykiem z wieloletnim doświadczeniem. Od 2010 roku prowadzi firmę RI OMEGA, która świadczy usługi z zakresu projektowania stron internetowych, pozycjonowania i marketingu internetowego.

Wielu Klientów firmy to lekarze z rejonu miast Śląska (Tychy, Mysłowice, Katowice), którzy prowadzą swoje gabinety prywatne i korzystają z usług firmy zarówno przy tworzeniu witryny jak i późniejszej promocji strony internetowej. O skuteczności działań może świadczyć fakt, iż większość realizacji dla branży medycznej była wykonywana z polecenia innych lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*