centrum medyczne

Spadek zainteresowania psychoterapią?

Psychoterapia to dyscyplina, która – z punktu widzenia laika by się wydawało – przeżywa od ponad 20 lat swój rozkwit w naszym kraju, tymczasem wyniki najświeższych eksperymentów statystycznych wydają się temu zaprzeczać. Jak w takim razie jest naprawdę? Sprawdziliśmy!

Dane statystyczne

Przyjrzenie się danym statystycznym, jakie możemy odszukać w aplikacji Trends od Google okazują się być bezlitosne: Psychoterapia apogeum wyszukiwań miała w naszym kraju w 2006 r, a zatem niemal 10 lat temu. Wtenczas fraza „psychoterapia” było najczęściej szukane poprzez Polaków, acz wcale nie świadczy to, iż właśnie wówczas najczęściej wyszukiwana była właśnie pomoc i opieka psychoterapeutyczna. Korelacja tych rezultatów z frazami, pod jakimi ludzie potrzebujący wyszukiwaliby pomocy psychoterapeutycznej w swoim mieście, innymi słowy np. frazami: „psychoterapia Kraków” czy też „psychoterapia Warszawa”, w jakich kulminacja zainteresowania zauważamy w granicach roku 2008, wolno uznać że we wcześniejszym okresie Polacy wyszukiwali informacji o psychoterapii w celach edukacyjnych. Powinno się jednakże przyznać,, iż dostrzegalny jest trend spadkowy w sferze zainteresowania psychoterapią. Jak rozległy? W przypadku haseł miejscowych – można stwierdzić dramatyczny: liczba wyszukiwań psychoterapeutów w stolicy jest teraz na poziomie zaledwie delikatnie przewyższającym 25% poziomu maksimum. Trochę lepiej wygląda to w grodzie Kraka – wyszukiwanie znajduje się na poziomie przekraczającym 40% stanu apogeum, uzyskanego w maju roku 2008.

Skąd spadek fascynacji psychoterapią?

Jak uwypuklają wyniki badania opublikowane w „Clinical Psychology Review” obniżenie zainteresowania być może nierozerwalnie powiązany z aktywnością reklamowo-marketingową przedsiębiorstw farmaceutycznych a także lekarzy, którzy zdecydowanie chętniej niż w poprzedniej dekadzie aplikują leki psychoaktywne jako bazę terapii. Co więcej, brakuje w naszym kraju wśród społeczności wiedzy, jaka umożliwiałaby szukającym gabinetu zdrowia psychicznego odróżnienie aktywności psychoterapeuty, psychologa i psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*