centrum medyczne z opieką psychologa

Psychoterapia – w jakim zakresie pomaga?

Psychoterapia ma wiele zastosowań. Ze względu na swoje działanie można ją z powodzeniem stosować w przypadku osób uzależnionych od różnego rodzaju używek, takich jak alkohol, narkotyki, papierosy. Osoby borykające się z innymi uzależnieniami takimi jak praca, komputer, Internet również mogą liczyć na pomoc psychoterapeuty, gdyż wszelkiego rodzaju uzależnienia wiążą się głęboko ze sferą psychiczną. Więźniowie również często mają w czasie swojej resocjalizacji element psychoterapii. Celem psychoterapii jest przede wszystkim pokazanie osobie poddanej czym tak naprawdę jest jej problem. Jest to sposób zmierzenia się z nim i pokonania go.

Jest to proces niejednokrotnie długotrwały ale skuteczny. Terapeuci często stosują psychoterapię grupową i to ona często notuje bardzo dobre wynikii. Pokazanie człowiekowi, że nie jest odosobniony ma ogromne znaczenie. Poczucie samotności i bezradności w danym problemie często jeszcze bardziej go zaostrza. Niezależnie od tego z jakim problemem natury psychicznej boryka się dana jednostka, psychoterapia grupowa daje poczucie bezpieczeństwa, wsparcia i zrozumienia. Osoby spotykające się w grupie, często są na różnym poziomie leczenia i to również bywa pomocne. Osoba zaczynająca psychoterapię może wtedy dowiedzieć się jak to może wyglądać, z czym się wiąże, czego unikać, a przede wszystkim osoby, które już długo zmagają się z problemem i leczą go dają bardziej obiektywne spojrzenie na daną sytuację.

Psychoterapia grupowa zapewnia wsparcie nie tylko ze strony prowadzącego, lecz również ze strony grupy

Kolejnym elementem budującym jest autorytet. Jeśli tyle osób potrafi sobie radzić z tym problemem potrafi stawić mu czoła, to nowa osoba również, bo widzi, że terapia jest skuteczna i tym bardziej wierzy w jej możliwości. Nowe relacje, budowane z ludźmi uczęszczającymi na psychoterapię są bardzo ważne. To osoby, które łączy ten sam problem, to samo cierpienie, mogą na siebie liczyć, wiedzą co je trapi. To relacje które są bardzo głębokie, ponieważ już na początku obnaża się swoją sferę psychiki.
Grupowa psychoterapia jest bardziej wiarygodna dla samego pacjenta, a i lekarz lub psycholog prowadzący ma możliwość pokazania pacjentowi, że taka forma leczenia jest skuteczna. Pacjenci z początku, gdy słyszą o takiej możliwości spoglądają na to sceptycznie, nie wiedzą jaką siłę ma rozmowa, zrozumienie. Nie mniej jednak to psychoterapeuta lub psycholog decyduje o formie i pacjent chcąc wyzdrowieć decyduje się na takie leczenie.

Gdy psychoterapia nie wystarcza…

Psychoterapia to jednak nie wszystko. Leczenie wszelkiego rodzaju uzależnień wiążę się zazwyczaj z mniej lub bardziej restrykcyjnym leczeniem farmakologicznym, które może zastosować jedynie lekarz – psychiatra. Wizytę u psychiatry może zarekomendować psycholog bądź psychoterapeuta po spotkaniu z chorym.

Dlaczego stosowane jest leczenie farmakologiczne? Naszym organizmem kieruje wiele rodzajów związków chemicznych, które wyzwalają się w zależności od wielu czynników. Stymuluje się więc tak organizm, aby prowadzić do wyrobienia naturalnych, fizjologicznych zachowań, a terapia ma leczyć samą psychikę, która w przypadku uzależnień ma bardzo duże znaczenie w późniejszym funkcjonowaniu. Da się bowiem farmaceutykami doprowadzić organizm do prawidłowego funkcjonowania, jeśli jednak sfera psychiki dalej będzie te mechanizmy zaburzać, problem będzie nieustannie powracał. To bardzo trudny proces ale możliwy do zakończenia z powodzeniem.

Pisząc artykuł wykorzystaliśmy informacje ze strony: krakow-psychoterapia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*