psychoterapia

Psychoterapia Gestalt – co to jest?

Psychoterapia Gestalt to stworzona przez Fritza Perisa w połowie XX wieku metoda psychoterapii, bazująca na teorii pola Kurta Lewina oraz psychoanalizy. Stała się w krótkim czasie bardzo popularna na całym świecie ze względu na swoją skuteczność oraz elastyczność, która sprawia iż łatwo ją zaadoptować do leczenia konkretnego przypadku.Podstawowe cechy terapii Gestalt to skupienie się na przeżywaniu chwili obecnej (TU i TERAZ) oraz doświadczaniu otoczenia, rozróżnienie elementu uwagi od świadomości oraz próby rozszerzania tej ostatniej a także założenie że językiem organizmu są emocje.  Terapia uczy rozróżniania zachowań ukierunkowanych ku zaspokojeniu swoich potrzeb od tych, które temu nie służą. Holistycznie ujmuje organizm ludzki (ciało i psychika).

Skąd się bierze skuteczność Terapii Gestalt?

Nurt psychoterapii Gestalt nie narzuca nam formy spotkań terapeutycznych – może być prowadzona w formie spotkań indywidualnych, grupowych oraz dowolnych kombinacji pierwszych i drugich podczas kilkudniowych warsztatów psychoterapeutycznych. W trakcie psychoterapii pacjent przechodzi w sposób mniej lub bardziej świadomy przez trzy etapy:

  • etap pierwszy: rozmowa wstępna, podczas której pacjent i terapeuta zaznajamiają się ze sobą. Nie jest formą wyciągania informacji od pacjenta, ani nawet czymś, co możnaby nazwać wstępem do psychoterapii. Jest to etap poznania się dwojga osób, który ułatwia przejście do kolejnych faz psychoterapii.
  • etap drugi: terapia otwarcia – w jego czasie psychoterapeuta nie prowadzi jeszcze właściwej terapii, jednakże pozwala nawiązać pacjentowi i terapeucie głębszy kontakt. W trakcie tego etapu psychoterapeuta stara się otoczyć swojego pacjenta pozytywną aurą i wpływa na poprawę samopoczucia pacjenta. Ten etap dość często wykonywany jest w formie terapii grupowej, czasem łączonej np. z zajęciami jogi.
  • etap trzeci: właściwie rozwiązywanie problemów – to właśnie na tym etapie pacjent, który zdołał się już „otworzyć” na terapię, jest powoli wprowadzany „w głąb siebie” -za pomocą prowadzonego cyklu rozmów indywidualnych i grupowych pacjent zaczyna rozpoznawać właściwie swoje emocje, które uprzednio mogły być przez niego w różny sposób zablokowane. Terapeuta i inni pacjenci (w przypadku sesji grupowej) wywołują na tym etapie w pacjencie różne, niekoniecznie pozytywne emocje i pomagają mu je „przetrwać”
  • etap czwarty: ocena terapii. Pacjent zostaje oceniony przez terapeutę lub grupę terapeutyczną na podstawie postępów które poczynił.

Gdzie można skorzystać z psychoterapii metodą Gestalt?

Metoda Terapii Gestalt należy obecnie do najbardziej popularnych, w związku z czym odnalezienie centrów terapeutycznych w dużych miastach nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. hasło „Psychoterapia Wrocław” czy „Psychoterapia Warszawa” aby zauważyc iż hasło „Gestalt” przejawia się nader często w wynikach wyszukiwania. W samym tylko Wrocławiu jest ponad 20 gabinetów psychoterapeutycznych stosujących tą metodę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*