centrum-medyczne2

Otwarcie nowego medycznego centrum badawczo-rozwojowego

W dniu dzisiejszym Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca otwarły w miejscowości Kostkowice (województwo Śląskie) centrum badawczo-rozwojowe, w którym prowadzone będą badania nad nowoczesnymi metodami i technologiami leczenia chorób sercowo-naczyniowych. W powstaniu centrum wydatny wkład miała dotacja pozyskana z programu „Innowacyjna Gospodarka” Unii Europejskiej, w ramach której pokryto połowę z opiewającego na 36 milionów złotych kosztu inwestycji.

Patenty medyczne z Podbeskidzia?

W założeniach, prowadzone w nowo powstałym Centrum, zlokalizowanym na terenie powiatu cieszyńskiego, badania będą miały na celu wytworzenie nowych urządzeń i implantów, opracowania nowych metod miejscowego podawania leków do leczenia miażdżycy czy też regeneracji serca i układu naczyniowego po przebytym zawale. Dodatkowo, naukowcy będą pracowali nad opracowaniem metod naprawy i implementacji zastawek serca metodą przezskórną. W placówce zlokalizowano bank tkanek i niezależne laboratorium hodowli komórkowych.

Według naukowców zajmujących się kardiologią interwencyjną szybki postęp technologii medycznych wymaga prowadzenia badań naukowych i klinicznych oraz nieustannego szkolenia kadry medycznej.

Naukowcy powiązani z uruchomionym centrum mają już na koncie wiele sukcesów odniesionych w poprzednich latach pracy naukowej w zakresie kardiologii. Wśród opracowanych przez nich wynalazków znajdują się między innymi stenty wieńcowe ze stali nierdzewnej „Chopin” oraz stopu kobaltu i chromu „Kos”, inteligentny stent uwalniający lek antyproliferacyjny, a także inne urządzenia.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zostały powołane do życia 12 lat temu z inicjatywy profesora Pawła Buszmana. Obecnie firma ma 20 placówek, głównie w miejscowościach oddalonych od głównych ośrodków naukowych, gdzie zaniedbania w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia były największe. W tym czasie PAKS zainwestował kilkaset milionów złotych w uruchomienie i rozwój ośrodków badawczych w dziedzinie kardiologii, chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii.

Tylko w ubiegłym roku w placówkach firmy hospitalizowano blisko 15 tysięcy pacjentów i wykonano ponad 10 tysięcy zabiegów chirurgicznych angioplastyki tętnic wieńcowych oraz obwodowych.

[informacje: PAKS, PAP Nauka]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*