Odwołanie prezesa NFZ – Jacka Paszkiewicza

Premier Donald Tusk powziął decyzję o odwołaniu dotychczasowego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Jacka Paszkiewicza ze stanowiska. Bezpośrednią przyczyną odwołania był szereg sporów z lekarzami, które wywołał prezes NFZ. Chodzi tu m. in o zmiany w listach leków refundowanych, które doprowadziły do protestów środowiska lekarskiego oraz aptekarzy na przełomie roku, oraz ostatni spór o kształt umów NFZ z lekarzami.

Opozycja i związki zawodowe lekarzy alarmują, że efekty polityki Paszkiewicza będą odczuwane zarówno przez obywateli jak i środowisko lekarskie przez długie lata, a jego odwołanie było spóźnione o kilka lat.

Z Wnioskiem o odwołanie prezesa Paszkiewicza wystąpił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Został on pozytywnie zaopiniowany przez siedmiu członków Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, przy jednym głosie sprzeciwu.

Jako argumentację swojego wniosku minister Arłukowicz tłumaczył, iż odwołanie Paszkiewicza związane jest z wprowadzanymi zmianami w działaniu Narodowego Funduszu Zdrowia i finansowaniu usług medycznych..

Jacek Paszkiewicz zapisał się jako prezes NFZ, który najdłużej piastował swoje stanowisko. Objął je pod koniec roku 2007, w czasie gdy tekę ministra zdrowia piastowała Ewa Kopacz. Do czasu wyboru nowego prezesa NFZ jego obowiązki przejmuje  jego zastępca.

Dodatkowego smaczku sprawie dodaje fakt ujawnienia przez Super Express niespłacania przez Jacka Paszkiewicza prywatnych należności – 185 tysięcy złotych – mimo pobierania znacznego wynagrodzenia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Sytuacja ta dość dobrze koresponduje ze znanymi przypadkami, gdzie NFZ mimo zobowiązań, nie wypłacał terminowo zakontraktowanych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*