dziadki

Nadciśnienie tętnicze „służy” stulatkom?

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały iż samodzielność w codziennych czynnościach oraz kondycja umysłowa stulatków cierpiących na lekkie nadciśnienie tętnicze stoi na znacznie wyższym poziomie aniżeli w grupie osób nie borykających się z tym problemem. W ramach prowadzonych od 2007 roku badań poddano kontroli grupę 89 osób w różnym stanie sprawności, których wspólnym mianownikiem był wiek.Przedmiotem badań był związek między nadciśnieniem tętniczym a wskaźnikami stanu czynnościowego i prognozą przeżycia 180 dni. Podczas oceny stanu czynnościowego stosowano m.in. skalę Barthel, pozwalającą ocenić samodzielność w wykonywanych na co dzień czynnościach. Wykorzystywano także Krótką Skalę Oceny Stanu Umysłowego MMSE, pozwalającą ocenić funkcje poznawcze danej osoby – takie jak na przykład pamięć, pewne elementy myślenia,  zdolność liczenia, orientacji.

Wyniki badań prowadzonych wg powyższych wskaźników były znacząco lepsze u osób, u których ciśnienie skurczowe zawierało się w przedziale 140-159 mm Hg, a więc zgodnie z obowiązującymi skalami odpowiadało łagodnemu nadciśnieniu tętniczemu. Te osoby miały też wyraźnie lepszą prognozę przeżycia kolejnych 180 dni.

Nadciśnienie nie służy każdemu

W opinii jednego z naukowców prowadzących badania, docenta Szewiaczka, jedną z przyczyn obserwowanych zależności mógł być daleko posunięty u poddanych badaniu osób proces starzenia się tętnic, który w efekcie prowadzi do pogorszenia przepływu krwi przez narządy organizmu, w tym także i mózg. Łagodnie podwyższone ciśnienie tętnicze wpływało na poprawienie tego przepływu, co z kolei działało pozytywnie na działanie narządów.

Docent Szewiaczek przestrzegał jednakże przed interpretowaniem wyników badań jako sugerujących pozytywny wpływ nadciśnienia na organizm ludzki. Taki pozytywny wpływ jest możliwy tylko w ściśle określonych warunkach, które tutaj były spełnione. W zdecydowanej większości przypadków nadciśnienie tętnicze działa szkodliwie na nasz organizm.

Artykuł powstał podstawie materiałów z serwisu naukawpolsce.pap.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*