Kiedy pomocny będzie logopeda? Rozwój mowy dziecka.

Problem wady wymowy ma bardzo duży wpływ na rozwój człowieka już na etapie wczesnej młodości Sposób w jaki dziecko mówi, w przypadku powstania wady wymowy, będzie miał istotny wpływ na jego życie. Nieleczona wada wymowy obniży poczucie własnej wartości u dziecka i ograniczy jego kontakty z rówieśnikami. Z ich strony może spotkać się również z szykanami i uszczypliwościami. Wada wymowy wpływa również negatywnie na naukę czytania i pisania.

Słuchaj swojego dziecka

Zwróć baczną uwagę na sposób, w jaki dziecko porozumiewa się z otoczeniem. Obserwacje można prowadzić już nawet u dwulatków, które to powinny być w stanie składać sprawnie zdania złożone z 2-3 słów, Oczywiście nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie, a na rozwój umiejętności komunikacyjnych wpływa też otoczenie w jakim dziecko się wychowuje a także przebyte w pierwszym roku życia choroby. Często się zdarza, że  dzieci wychowane przez zapracowanych rodziców, którzy nie mają wystarczającej ilości czasu dla dziecka, rozwijają się wolniej od swoich rówieśników.

W przypadku jednak gdy dziecko w wieku trzech lat porozumiewa się wyłącznie niezrozumiałymi dźwiękami, uparcie milczy lub zasób słów ogranicza się tylko do kilku, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Konieczne może okazać się badanie słuchu u audiologa.

Prosty test na słyszenie możemy wykonać również sami w domu, np. głośno uderzając łyżeczką o szklankę gdy dziecko nas nie widzi, bądź też zwracając się do niego ciszej niż zwykle w pozycji, w której dziecko nie jest w stanie odczytać ruchu naszych ust i mimiki.

Małe dziecko nagle ucichło, czy od razu potrzebny nam logopeda?

Wielu rodziców przeżywa szok gdy w okresie, w którym pociecha uczy się chodzić nagle milknie. Nie jest to niczym dziwnym, i nie należy się taką sytuacją przesadnie stresować. Nasze dziecko w tym okresie jest bardzo zaabsorbowane chodzeniem, odkrywa świat w ten sposób i mówienie jakby schodzi na dalszy plan.

Podobne sytuacje zdarzają się gdy zmienia się jakiś element otoczenia dziecka. Trafia do żłobka, zmienia miejsce zamieszkania czy też trafia do szpitala w związku z leczeniem jakiejś choroby. Dziecko często w takich sytuacjach milknie i trzeba mu poświęcić w takim okresie dużo uwagi. Sytuacja jest szczególnie trudna, kiedy zmianą jest np. powrót jednego z rodziców do pracy po urlopie macierzyńskim. Niektóre dzieci milkną na całe tygodnie, i w takich sytuacjach obawy rodziców są uzasadnione. Nie należy w takiej sytuacji jednakże udawać się automatycznie do logopedy, jako specjalisty zajmującego się wymową. Logopeda leczy wady wymowy, i pracuje nad sposobem artykułowania zgłosek, nie pomoże jednak za wiele gdy nasze dziecko mówić zupełnie nie chce. Pomocy należy szukać raczej u psychologa dziecięcego,

Problemy z wymową zgłosek a leczenie logopedyczne

Dla poprawnego ukształtowania sposobu wymowy dziecka ważne jest wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości w odpowiednim momencie. Najczęściej jest nim koniec okresu przedszkolnego w życiu dziecka. W wieku 6-7 lat nasza pociecha powinna wymawiać już wyrazy w sposób taki, w jaki wypowiadają je dorośli. Dziecko nie powinno w tym okresie rozwoju zastępować głoski „R” literą „L”. Ewentualne jąkanie również powinno być leczone już praktycznie w momencie zauważenia jego występowania. Główną przyczyną jąkania jest myślenie szybsze aniżeli wymowa. W takim przypadku należy prosić dziecko o to, aby mówiło wolniej i ostrożnie. Nie należy jednak przy tym krytykować czy wyśmiewać naszego dziecka, ponieważ możemy je jedynie tą metodą wpędzić w kompleksy.

W przypadku gdy problem z jąkaniem nie ustępuje, należy zwrócić się o pomoc do logopedy.

Podobnie w przypadku, gdy nasze dziecko zmiękcza wypowiadane słowa. Zamiast mówić „szafa” z jego ust wydobywa się „siafa”, podobnie zresztą jest z całą gamą „trudnych” dla małych dzieci głosek: s,c,z,dz,ż,cz,dż i sz.
W przypadku pierwszych czterech zgłosek, dzieci powinny sobie z nimi radzić już z wieku około 4 lat, a opanowanie całej gamy nie powinno zająć więcej niż dodatkowych kilku miesięcy.

W przypadku gdy zauważasz problemy z wymową dziecka niezwłocznie zwróć się o pomoc do lekarza. Ideałem by było, gdyby tym specjalistą od razu był logopeda, ponieważ lekarze rodzinni mogą nie posiadać wystarczającej wiedzy aby zapewnić skuteczne leczenie.. Leczenie logopedyczne podjęte we wczesnym okresie rozwoju dziecka gwarantuje najlepszą skuteczność i prawidłowy rozwój dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*