łysy mężczyzna

Co wpływa na łysienie?

Przychodzi taki okres w życiu, że włosów jakby coraz mniej. Przyczyn jest wiele i właśnie o nich będzie ten artykuł. Łysienie dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, niezależne od wieku. Statystycznie co drugi mężczyzna po 22 roku życia ma problem z zakolami natomiast co czwarta kobieta po 26 roku życia zauważa u siebie znaczne przerzedzenie włosów.

STRES, ZŁA DIETA, BRAK SNU

Brzmi banalnie – a jednak. Styl naszego życia ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów i bujność czupryny. Im mniej witamin, makro- i mikroelementów w naszym jadłospisie , a więcej fast foodów, tym gorzej. Dla naszej skóry, a zarazem włosów, które z niej wyrastają niezbędnymi składnikami są witaminy A, B, PP a także miedź, cynk, krzem, wapń. Zwykle źle się odżywiamy bo najczęściej utrudnia nam to rozkład zajęć w ciągu dnia. Nadmiar pracy, nieregularne posiłki, ogromny stres jaki wywołują sytuacje dnia codziennego sprawiają, że cebulki włosa stają się słabe, nie trzymają silnie włosa i z czasem wypada – a jak każdy wie, procesy regeneracyjne zachodzą w zmożonym tempie w ciągu snu, którego niestety ciągle mało. Zdrowy sen to taki, który daje nam uczucie komfortu, wyspania i trwa minimum 6-7h u osób dorosłych. Statystycznie prawie 80 dorosłych polaków śpi zdecydowanie krócej.

WIEK WPŁYWA NA ŁYSIENIE

Choć łysiejemy niezależnie od wieku, to sam wiek ma na to również ogromny wpływ. Przede wszystkim istotną rolę odgrywają tu hormony, które co prawda szaleją z powodu wielu czynników, ale standardowo wraz z wiekiem poziom niektórych spada.

U kobiet zauważa się wraz z wiekiem spadek żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu. Związane z tym jest łysienie plackowate. Bardzo charakterystyczny typ łysienia właśnie dla kobiet. Zauważa się miejscowe przerzedzenie włosów, które z czasem bardzo trudno ukryć. Takie łysienie ciężko powstrzymać, jednak panie mają tę komfortową sytuację, że zawsze mogą uformować fryzurę w sposób maskujący przerzedzone miejsca.

Panowie natomiast cierpią na łysienie androgenowe – charakteryzuje się przede wszystkim przesuwaniem się linii włosów od czoła w stronę tylną głowy oraz na płacie ciemieniowym. Panowie zdecydowanie częściej popadają w kompleksy niż panie z tego powodu, zwłaszcza, że ciężko ukryć im ten defekt. Trudno o dobre produkty, które zahamowałyby postępowanie łysienia hormonalnego, jednak na rynku można znaleźć produkty skuteczne nawet w tej kwestii. Wielu dermatologów poleca sprawdzone produkty na porost włosów firmy Nisim. Skuteczne, nie szkodzą nawet w przypadku współistniejących chorób skóry głowy takich jak łupież, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry głowy.

One thought on “Co wpływa na łysienie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*