konsultacja z lekarzem

Bezdech we śnie – co to jest?

Problem bezdechu sennego nie jest znany szerszej grupie pacjentów, i duża część z osób cierpiących na tą dolegliwość nawet nie zdaje sobie sprawy z jej występowania. Czym więc jest bezdech we śnie? Dlaczego istotne jest zwiększenie świadomości ludzi w zakresie występowania tego problemu? Na te pytania przedstawimy odpowiedź w poniższym artykule.

Czym jest bezdech we śnie?

Schorzenie, często nieprawidłowo nazywane bezdechem sennym jest zespołem chorobowym, który objawia się przerwami w oddychaniu podczas wypoczynku sennego, powodującymi krótkotrwałe niedotlenienia organizmu i mikrowybudzenia. Osoba cierpiąca na to schorzenie często nie ma świadomości, iż w nocy budziła się kilkadziesiąt lub nawet kilkaset razy, natomiast bardzo często cierpi na przemęczenie, objawiające się w skrajnych przypadkach zasypianiem w różnych, najmniej tego oczekiwanych sytuacjach.

Jak sprawdzić czy cierpię na bezdech?

Pierwszym objawem który powinien zwrócić naszą uwagę jest występowanie chrapania podczas snu. Jest to objaw, który jest najłatwiejszy dla rozpoznania dla otoczenia ze względu na swoją donośność. Kolejnymi symptomami, które mówią o możliwości występowania bezdechu jest niemożliwa do opanowania senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy i problemy z koncentracją. Występowaniu schorzenia często towarzyszą objawy takie jak obfite pocenie w nocy, zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie tętnicze.

Szanse leczenia

Współczesna medycyna odnosi sukcesy na polu walki z bezdechem we śnie. Dzięki odpowiednim testom istnieje możliwość relatywnie szybkiej i sprawnej diagnozy choroby, a specjalnie opracowane leki, metody operacyjne jak również urządzenia wspomagające oddychanie (nadciśnieniowe pompy powietrza) pozwalają na zwalczenie choroby lub przynajmniej na ograniczenie jej występowania. W celu diagnozy i doboru metody leczenia należy zwrócić się do lekarza – pulmonologa, który przeprowadzi badania diagnostyczne. Szczególne sukcesy odnosi na polu zwalczania bezdechu Katowicki zespół lekarzy z środowiska akademickiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

2 thoughts on “Bezdech we śnie – co to jest?

 1. Witam !

  czy metody o których Państwo piszecie w powyższym poście są wspomagane objawowo czy pozwalają na faktyczne wyleczenie ? To znaczy czy aparatura wspomagająca oddychanie oznacza dożywocie czy znane są przypadki pełnego wyleczenia ? Pozdrawiam Artur

  1. Witam,
   na tyle na ile nam wiadomo, jeśli nie ma możliwości udrożnienia kanałów oddechowych to stosowanie aperatury wspomagającej oddychanie jest niestety wymagane dożywotnio. Natomiast proszę w tym temacie skontaktować się z doktorem Tażbirkiem (http://www.tazbirek.pl), który od kilkunastu lat zajmuje się leczeniem bezdechu we śnie i na pewno będzie w stanie udzielić Panu wyczerpujących odpowiedzi.
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*